• 31.03.25, 07:00

Teadlased olid tunnistajaks aegade suurimale söömaorgiale

Kindlasti on kalamehed näinud, kuidas röövkalad justkui karjataks maimuparve madalasse vette, et niimoodi nurka surutud toidul hea maitsta lasta. Ka loodusfilmides on näidatud kalaparve nn karjatamist nii delfiinide, mõõkkalade kui ka mõõkvaalade poolt. Hiljuti suutsid USA ja Norra okeanograafid salvestada läbi aegade suurimat sarnast nähtust Norra lähistel Barentsi meres.
Teadlased olid tunnistajaks aegade suurimale söömaorgiale
Kasutades suuri merealasid mõõtvaid akustilisi seadmeid, sattusid mereuurijad peale harukordsele loodusnähtusele: arktilistest vetest jääkilbi alt Norra ranniku suunas kuderändele asunud hiigelsuure moivaparve kallal maiustas tohutusuur hulk turski. Sündmuse muudab erakordseks mastaap – teadlaste sõnul koosnes 10-kilomeetrise läbimõõduga moivade parv enam kui 23 miljonist kalast, samal ajal kui parve ründas samaaegselt ca 2,5 miljonit turska.

Seotud lood

Lood
  • 16.03.25, 15:00
Kalade õppimisvõime: kas haugi mälu on kuus sekundit või mäletab ta landi värvi ka kuu aega hiljem?
Kalade mälu ja õppimisvõime kohta liigub mitmeid müüte. Tõsi, konksu otsast pääsenud haug võib pikemalt mõtlemata järgmise heitega uuesti landi otsa jääda. Samas mäletavad lõhilased, aga ka nt latikas suurepäraselt sadade kilomeetrite kaugusel asuvaid kudealasid ja teed nendeni. Kas ühed kalaliigid on targemad kui teised? Kalade õppimisvõimet on akvaariumikatsete käigus piisavalt uuritud ja nii mõndagi ka teada saadud.
Lood
  • 03.03.25, 15:00
Püüa ja vabasta kalastusviis muudab kalade käitumist pikaks ajaks
On hästi teada, et mingites oludes võib sportlik kalapüük osutuda kalavarudele sama ohtlikuks kui kutseline püük – olgu siis juhtudel, kui mingi piirkond osutub kalameeste seas eriti populaarseks või on mõni eriti atraktiivne liik püüdjate kõrgendatud tähelepanu all. Just selle viimase olukorra lahendamiseks on tihti kasutusel püüa ja vabasta stiilis püügipiirang.
Lood
  • 24.02.25, 07:00
Väiksemad kalaliigid on sööjale toitvamad ja puhtamad
Enam ei pea kalamehed oma väikestest kaladest koosneva saagi pärast piinlikkust tundma, sest jaanuari lõpust alates on väikesemõõduliste kalaliikide toiduks tarvitamise kasulikkuse kohta olemas ka teaduslik põhjendus.
Lood
  • 27.01.25, 11:45
Kahjulikku mikroplasti leidub pea kõigis inimtoiduks tarvitatavates kalades ja mereloomades
Looduskeskkonda jõudnud plastprügi jõuab ringiga tagasi ka inimeseni, sealhulgas läbi meie toidulaua, kirjutab Tartu Ülikooli ökotoksikoloogia kaasprofessor Randel Kreitsberg.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele