• 08.03.25, 15:00

Jõgedele särge ja teibi püüdma!

Õige kevadine särjepüük käib ikka vooluveest, olgu selleks siis saarte kraavid ja ojad või sisemaa jõed. Millised on vooluvees õngitsemise eripärad? Mis kala on kevadine teib ja kuidas teda tabada? Milline peaks olema püügi taktika? Kas peibutussöötmine on vajalik? Jaak Kask teab vastuseid.
Jõgedele särge ja teibi püüdma!
  • Foto: Jaak Kask
Loodus on imeline! Enamasti on ta sättinud asjad nii, et samal ajal, kui kalamehed saavad Lõuna-Eesti metsajärvedel veel viimast jääkirge rahuldada, on nii mõnedki jõed juba jäävabad ja esimesed helmeskattes särjeparved end juba kuderändele asutanud. Meenub üks paarikümne aasta tagune kevad, kui hommikupoolikul püüdsime veel Peipsil Varnja all jää peal voblasärge, kuid poolest päevast oli jää tänu päikesele nii pudi, et targem oli kaldale minna. Kuna aga õues oli pikalt valge ja kodune Pedja juba jäävaba, ei saanud ju poolt päeva omati raisku lasta. Kiirelt kodust korgiõnged, just sellises seisus, nagu nad sügisel oli jäänud, ning esimesed kilod kevadsärge vabast veest oli tõsiasi.

Seotud lood

Lood
  • 27.01.25, 12:54
Enamlevinud vead kevadisel särjepüügil: miks osad mehed saavad rohkem kala kui teised?
Enamik kalamehi peab kevadist särjepüüki üsna lihtsaks ja robustseks asjaks. Varustus võib olla poriodav, tamiil jäme, korgid-konksud suured, peibutussööta pole vaja, konksu otsa pane mida iganes – küll võtab! Tõesti – kevadist siirdesärge on võimalik mingil perioodil tabada ka nii, paraku on see aeg, mil särg haarab kõike ja valimatult, üsna lühike. Vigade vältimine ja optimaalseima varustuse kasutamine tagab püüdjale suurema saagi.
Lood
  • 16.03.22, 09:14
Kevadine õngitsemine: konks või kirptirk?
Õngerakendustel tavalise konksu asemel kirptirgu kasutamine on kevadisel siirdekala õngitsemisel väga populaarne, aga kas sellest on ka kasu? Ja kui on, siis millal ja millist kirpu kasutada?
Lood
  • 06.03.25, 15:00
Otsime kevadist siirdekala: kuidas leida tundmatul jõel kalane püügikoht?
Esmakordselt tundmatule veekogule või ka uuele jõelõigule sattudes puutub iga kalastaja kokku küsimusega, kust otsida kala. Üks võimalus on minna lihtsama vastupanu teed, visata sööt ja rakendused esimeses meeldivas kohas sisse ja loota, et ehk midagi ikka näkkab. Teine variant on teha püügipaiga valimisel veidi eeltööd ning üritada seeläbi juhulikkuse ja õnne osa vähendada. Kevadistest siirdekaladest pakuvad kalameestele huvi peamiselt särg, vimb ja säinas ning nende otsimist me järgnevalt vaatlemegi.
Lood
  • 15.06.22, 12:04
Lastega õngitsema? Aga muidugi!
Paneme kokku lapse esimese õngekomplekti ja anname soovitusi püügipaiga valikuks.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele