• 27.03.25, 07:00

Kas Anisakis simplex’i võib saada ka meie räimest ja kilust?

Lugejad on tundnud huvi, kas Anisakis simplex’i ohvriks võib sattuda ka muul moel kui Norrast püütud kalu või kevadist tuulehaugi süües. Kuna on olnud kuulda, justkui oleks Anisakis’t leitud ka meie rahvuskalast, paluti teemat valgustada.
Kas Anisakis simplex’i võib saada ka meie räimest ja kilust?
  • Foto: Ralf Mae
Anisakis’e esinemist Läänemere räimedel on korduvalt uuritud. Parasiiti on räimedest leitud alates Läänemere Poola majandusvööndi vetest (Gdansk) kuni Taani väinadeni, kohati üsna sageli, ent üksnes suurtel (üle 20 cm pikkustel) kaladel. Sealjuures on parasiite leitud vaid talve- ja kevadperioodil kudemiseelsetest ja -aegsetest räimekoondistest ning vaid suurtest (26–30 cm pikkustest) suguküpsetest kaladest. Otoliitide uuringu põhjal on kindlaks tehtud, et tegemist on nn Rügeni heeringaga (räimega), kes käib küll Läänemeres kudemas, ent lahkub siis toituma Põhjamerre ja Skagerraki piirkonda. Seega on praktiliselt kindel, et räimede nakatumine Anisakis’ega on toimunud väljaspool Läänemerd. Poola teadlaste uuringute põhjal ei ole alla 20 cm pikkustest räimedest parasiiti leitud. Veel on täheldatud, et räime nakatumise sagedus Anisakis’ega suureneb kala pikkuse (ja vanuse) suurenemisel. Kuni 2011. aastani kogutud Anisakis simplex (sensu stricto) esinemise andmeid analüüsides jõuti järeldusele, et parasiiti esineb Läänemere lõunaosa räimedel, kes käivad toitumisperioodil Põhjameres ja Taani väinades (nn Rügeni heeringas).

Seotud lood

Lood
  • 04.02.25, 16:50
Kalalt saadud Anisakis simplex võib inimese organismis elada mitu kuud
Põhja-Norra kalavete külastajad kurdavad – varasemalt püügikaladest peamiselt merilutsus jt tursalistes parasiteerinud ussid ladinakeelse nimega Anisakis on nüüd aina enam levinud ka paaliatesse ja lõhedesse. Kuna tegemist on inimesele ohtliku parasiidiga, palusime teemat valgustada parasiitide asjatundjal Aleksei Turovskil.
Lood
  • 17.03.25, 15:00
Lugeja küsib: kas mustatäpilised särjed on inimesele ohtlikud süüa?
Kui ohtlik või ohutu on sellise kala söömine, millel on niisugused mustad täpid peal, nagu juuresolevatel piltidel näha? Millega on tegemist?
Lood
  • 11.03.25, 07:00
Lugeja küsib: kas meritindi ujupõies olevad ussid on inimesele ohtlikud?
Ostsin turult tinti ja neid puhastades avastasin, et kõigi kalade ujupõied on täis pikki ja peenikesi usse. Kas selliseid ussitanud kalu on ohtlik süüa? On need ussid inimesele ohtlikud?
Lood
  • 08.08.22, 10:03
Kumb oli enne – stress või parasiit?
Kunda ja Keila jõe alamjooksu lõhedel esineb palju kalahallitust, mida põhjustab parasiit nimega vesihallik. Jürgen Karvak uuris oma magistritöös, kas oomütseedist vesihallikuga (Saprolegnia) nakatumine mõjutab Atlandi lõhe (Salmo salar) noorkalade stressitaset Kunda ja Keila jões.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele