• 08.04.25, 15:00

Pilk olmeheitvette: kuidas meie igapäevane elu mõjutab kalu

Mida sisaldab meie igapäevane olmeheitvesi ning kuidas mõjutab kalade elu pesupulbri, ibuprofeeni, kätekreemi ja lõhnaõli kasutamine?
Väikestes eramajadele mõeldud reoveepuhastites toimuvad kõik puhastamise etapid ühes kompaktses kambris. Pole mõeldav, et seal toimuks mingisugunegi toksiliste ainete eraldamine.
  • Väikestes eramajadele mõeldud reoveepuhastites toimuvad kõik puhastamise etapid ühes kompaktses kambris. Pole mõeldav, et seal toimuks mingisugunegi toksiliste ainete eraldamine.
  • Foto: Randel Kreitsberg
Kes meist ei teaks, et tööstuse ja kaevandamisega võib kaasneda keskkonnale raskmetallide ja naftaproduktide reostus. Samuti on lihtne loetleda intensiivse põllumajanduse halbu mõjusid – lisaks klassikalistele väetistele ja üleliigsetele toitainetele kaasneb sellega pahatihti ka pestitsiidide ja taimekaitsevahendite reostus. Mõnevõrra väiksem on teadmine selles osas, kuidas tavainimese igapäevane kodune elu keskkonda mõjutab. Läheb ju olmeheitvesi, nagu ühes korralikus läänemeelses riigis tavaks, sertifitseeritud puhastitesse ning see ei tohiks ju olla asi, mille pärast tavakodanik muretsema peaks. Päris nii see siiski ei ole.

Seotud lood

Lood
  • 07.04.25, 07:00
Valdav osa kaladest hakkab kaaslast otsima kevadvete vulina peale
Kevad on käes, veed voolavad ja veri vemmeldab – seda ennekõike nendel loomaliikidel, kelle elurütm on otseselt seotud ümbritsevate temperatuuridega. Niisugusteks loomadeks on ka kalad. Isegi kui lõhilased eelistavad hilissügisest kaamost ning lutsu ajab pöördesse südatalvine tuisuöö, hakkab valdav osa kaladest, kes natuke varem, kes hiljem, kaaslast otsima ikka kevadvete vulina peale. Kuidas kaladel need asjad täpsemalt käivad?
Lood
  • 16.03.25, 15:00
Kalade õppimisvõime: kas haugi mälu on kuus sekundit või mäletab ta landi värvi ka kuu aega hiljem?
Kalade mälu ja õppimisvõime kohta liigub mitmeid müüte. Tõsi, konksu otsast pääsenud haug võib pikemalt mõtlemata järgmise heitega uuesti landi otsa jääda. Samas mäletavad lõhilased, aga ka nt latikas suurepäraselt sadade kilomeetrite kaugusel asuvaid kudealasid ja teed nendeni. Kas ühed kalaliigid on targemad kui teised? Kalade õppimisvõimet on akvaariumikatsete käigus piisavalt uuritud ja nii mõndagi ka teada saadud.
Lood
  • 03.03.25, 15:00
Püüa ja vabasta kalastusviis muudab kalade käitumist pikaks ajaks
On hästi teada, et mingites oludes võib sportlik kalapüük osutuda kalavarudele sama ohtlikuks kui kutseline püük – olgu siis juhtudel, kui mingi piirkond osutub kalameeste seas eriti populaarseks või on mõni eriti atraktiivne liik püüdjate kõrgendatud tähelepanu all. Just selle viimase olukorra lahendamiseks on tihti kasutusel püüa ja vabasta stiilis püügipiirang.
Lood
  • 17.02.25, 07:00
Kalasööjat räime mine püüa või landiga!
Räimed on teadupoolest planktontoidulised. Hiljutises rootslaste uuringus leidsid aga Uppsala Ülikooli teadlased, et Rootsi rannikul elavate suurte räimede näol on tegemist pesueht kiskjatega, kirjutab Tartu Ülikooli ökotoksikoloogia kaasprofessor Randel Kreitsberg.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele