• 04.04.25, 07:00

Matsalu rahvuspargi alal kalastades arvesta piirangute ja kitsendustega

Nii nagu on läinud liikvele linnuparved, nii on liikvel ka kalad ja kalastajad. Vaatame üle, millega arvestada Matsalu rahvuspargi territooriumil kalastades.
Matsalu rahvuspargi alal kalastades arvesta piirangute ja kitsendustega
  • Foto: Ralf Mae
Harrastuslikuks kalapüügiks Matsalu rahvuspargis on vajalik soetada kalastuskaart. Püüda võib õngpüünistega, s.t lihtkäsiõnge, käsiõnge, põhjaõnge, spinningu, lendõnge ja sikutiga. Sadamate akvatooriumites on lubatud kalastada ka käsiõngega, selleks piisab tavalisest harrastuspüügiõigusest. Sel viisil kalastades peab aga arvestama sadamates kehtivate eeskirjadega.
Rahvuspargi territooriumil kehtivad lindude kaitseks mitmed ajalised piirangud. Seetõttu on eri aegadel ja kohtades osa kalastuskaarte piirarvuga, teiste arvu aga ei limiteerita. Piirarvud ja kalastuskaartide hinnad kehtestatakse igal aastal Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi ajutise määrusega.
2025. aastal on kalastuskaartide hinnad ja limiidid järgmised:
• jõgede sihtkaitsevööndis ja Matsalu piiranguvööndi jõelõikudel 48 tunniks – 4 eurot, piirarvuta;
• Väinamere idapoolses ja läänepoolses sihtkaitsevööndis 48 tunniks – 4 eurot, piirarvuta;
• välislahe ja Salmi sihtkaitsevööndis seitsmeks järjestikuseks päevaks – 7 eurot, ühes kalendrikuus väljastatakse kuni 240 kalastuskaarti.
Kalastuskaarte Matsalu rahvuspargi territooriumi veekogudele on kõige lihtsam osta portaalist kalaluba.ee.
  • Kalastuskaarte Matsalu rahvuspargi territooriumi veekogudele on kõige lihtsam osta portaalist kalaluba.ee.
Matsalu piiranguvööndisse jäävatel jõelõikudel on harrastuslik kalapüük lubatud 1. märtsist 30. juunini ainult kaldalt. Juulist veebruari lõpuni võib püüda nii kaldalt ja paadist. Selliseid püügipiirkondi, kus kevadel on lubatud kalastada, on kümme. Neist populaarsemad on Kloostri silla juures, Suitsu ehk Tuudi jõe ääres ja Penijõe ääres.
Jõgede sihtkaitsevööndisse arvestatud jõgede osadel on viibimine (sh kalapüük) keelatud 1. märtsist 30. juunini.
Parema ülevaate saamiseks, kus ja millal kalastada ja liikuda võib, on koostatud Matsalu piirkonna interaktiivne liikumis- ja kalastuspiirangute kaart. Lubatud püügialade märkamiseks tasub kaarti sisse suumida ja otsida üles punasega tähistatud jõelõigud. Matsalu rahvusparki puudutav kalapüügiinfo on leitav Keskkonnaameti kodulehelt.
Matsalu piirkonna interaktiivne liikumis- ja kalastuspiirangute kaart.
  • Matsalu piirkonna interaktiivne liikumis- ja kalastuspiirangute kaart.
Kalastuskaarte saab osta portaalist kalaluba.ee või Keskkonnaameti kontorist. Kalastuskaardi taotlemisel Keskkonnaametist väljastatakse luba 10 tööpäeva jooksul.
Pärast kalastuskaardi kehtivuse lõppu tuleb viie päeva jooksul esitada püügiaruanne. See tuleb esitada ka juhul, kui püügil ei käidud või saaki ei saadud.
Kalastuskaardi soetanud isikul on rahvuspargis lubatud püügikohta liikuda mööda jõekallast kuni 10 m laiuses. Eraldi liikumisluba taotlema ei pea, kuid otse üle luha liikumist tuleb elustiku hoidmiseks vältida. Kalastuskohtadesse liikumisel tohib sõidukiga sõita ainult teedel, autot võib parkida tee äärde või parklasse. Õige kalastaja võtab lisaks tabatud saagile kaasa ka tekkinud prügi.
Kui märkad kalapüügirikkumist, anna sellest teada tel 1247.

Seotud lood

Tagasi Kalastaja esilehele