Selleks, et saada suuri ja väga suuri hauge, pole sugugi tarvis otsida salajärvi – asi pole veekogus, vaid püügivahendis. Suur kala tahab suurt lanti, selle viskamiseks aga on vaja spetsvarustust.
Mina alustasin suurte lantidega tõsisemat katsetamist 2018. aastal. Landikarbis olid küll ammu olemas mõned suured kummid ja 5–6 jerki, mida olin väga edukalt kasutanud Soomes (ühe koha peal ankrus olles 26 haugi, millest kõige väiksem oli 2,6 kg ja suurim 6,2 kg), kuid Eestis jõudsid need vette haruharva. Koduvetes keskendusin tollal peamiselt punase kala otsingutele ning muuks eriti aega ja huvi ei jäänud. Mingil hetkel aga kippus forellipüük veidi tüütama, sest enamus Eesti punasejõgesid oli läbi käidud ning tuli huvi vahelduseks midagi muud teha. Hea sõber Pavel Margulise pildid suurte haugidega tundusid põnevad. Kuidas Pavelil pidevalt sellised kollid otsa satuvad?
Talvine kohapüük Pärnu jõel on põnev ning adrenaliinirohke tegevus – kui ikka ridvast korralik pauk läbi käib ja paarikilose koha otsa lööb, on see niivõrd võimas elamus, et tahad seda kogeda veel ja veel. Pärnus püütakse viimastel aastatel koha põhiliselt VIB-lantidega. Järgnevas loos võtamegi Pärnu jõe kohapüügi pulkadeks lahti.