• 14.04.25, 07:00

Söödavaria: kooreüraski vastsega püüa kevadist siirdekala

Kooreüraski vastsed on tänapäeval konksusöödana sisuliselt unustatud. Sellegipoolest on neid kasulik teada ja tunda, et näiteks juhul, kui muu sööt püügi käigus otsa lõpeb või mingil põhjusel hukka saab, aga kala võtab nagu pöörane, oleks võimalik loodusest asendust leida.
Söödavaria: kooreüraski vastsega püüa kevadist siirdekala
  • Foto: Randel Kreitsberg
Kooreüraski vastsed, nagu kalamehed neid kutsuvad (kui täpne olla, on nad tegelikult mardikate sugukonda hulka kuuluvate siklaste vastsed), on valkjaskollakad tõugud, mida korjatakse kuivanud kuuse- ning männikändude, palkide ja ka küttepuude koore alt. Kui kuuris on plusskraadid, võib mõnikord vastu kevadet kuulda, kuidas kooreüraski vastsed puuriidas vaikselt krõbistavad. Korjata on neid siiski lihtsam otse metsast või ka metsaserval väljavedamist ootavate palkide hunnikutest. Kuuse- või männikoor kangutatakse näiteks peitli, noa- või kirveteraga lahti ja kui on sobiv puu, siis seal need kooreüraskid ongi. Vahel piisab püügijao kättesaamiseks vaid mõnest kooreüraskitele meelepärasest palgist või puunotist, teinekord aga tuleb vajaliku koguse korjamiseks rohkem vaeva näha. Enamus sikkude liike valib elupaigaks haige või sureva puu, ent nad asustavad ka täiesti terveid puid, eriti massilise esinemise korral. Peep Männili sõnul, kes kooreüraskitega sageli siirdekala püüab, on üraskite korjamiseks kõige parem 3–4-aastane raiesmik ja enim leidub neid just jämedamate kändude koore all.

Seotud lood

Lood
  • 03.04.25, 07:00
Kevadine säina õngitsemine tähendab suurte kaladega heitlemist
Kui kuuled kevadel Hiiumaal või Saaremaal öeldavat säinas on metsas ja tuleb alla siis, kui soojaks läheb, siis tea, et kohalik taat ei ajanud õllese peaga säinast ja oravat segi, vaid et säinas on jõe ülemjooksul ja ootab, millal vesi soojeneb, et igakevadist pulmatralli alata.
Lood
  • 13.03.25, 07:00
Puust ja punaseks: vimma õngitsemine Pärnu jõel
Kuni Sindi paisu langemiseni saime vimma õngitsemisest rääkida peamiselt Kasari vesikonna kontekstis. Pärnu jõel allpool Sindi paisu oli valdav tonka- või fiidripüük, sest jõgi oli alamjooksul lai ja kala liikus mõnusa õngitsemise mõistes kaldast liiga kaugel. Pärast Sindi paisu lammutamist aga tõuseb vimb massiliselt kuni Kesk-Eestis asuva Jändjani ning kalameeste rõõmuks saab seda kala püüda väga pikal Pärnu jõe lõigul.
Lood
  • 08.03.25, 15:00
Jõgedele särge ja teibi püüdma!
Õige kevadine särjepüük käib ikka vooluveest, olgu selleks siis saarte kraavid ja ojad või sisemaa jõed. Millised on vooluvees õngitsemise eripärad? Mis kala on kevadine teib ja kuidas teda tabada? Milline peaks olema püügi taktika? Kas peibutussöötmine on vajalik? Jaak Kask teab vastuseid.
Lood
  • 06.03.25, 15:00
Otsime kevadist siirdekala: kuidas leida tundmatul jõel kalane püügikoht?
Esmakordselt tundmatule veekogule või ka uuele jõelõigule sattudes puutub iga kalastaja kokku küsimusega, kust otsida kala. Üks võimalus on minna lihtsama vastupanu teed, visata sööt ja rakendused esimeses meeldivas kohas sisse ja loota, et ehk midagi ikka näkkab. Teine variant on teha püügipaiga valimisel veidi eeltööd ning üritada seeläbi juhulikkuse ja õnne osa vähendada. Kevadistest siirdekaladest pakuvad kalameestele huvi peamiselt särg, vimb ja säinas ning nende otsimist me järgnevalt vaatlemegi.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele