Covid-19 on viimasel paaril aastal teinud kalameeste reisiplaanidesse hulga korrektuure. Kuna reisimine on riskantne või riikide suletuse tõttu üldse võimatu, on suur osa kalastajaid oma piiritagused püügiretked ära jätnud. Sel suvel aga leevendas olukorda vaktsineerimine ning kalamehed, kel süstid käes, pääsesid jälle polaarjoone-tagustele vetele lustima.
Norra on maa, kuhu reisimist tuleb hakata planeerima vähemalt aasta aega varem. Seekord lisandus tavapärastele ettevalmistustele veel ka üks lisanüanss. Nimelt pandi Norra eelmisel aastal vahetult peale meie reisi turistide jaoks Covid-19 tõttu lukku; selleks aastaks oli teada, et tänu vaktsiinidele tuleb mingi muudatus. Suvel tehti piirid lõpuks lahti ja kui algselt oli Eesti koroonakaardil roheline, siis peagi värv muutus. Augusti viimasel nädalal, kui meie reis kätte jõudis, oli Eesti juba sügaval punases, see aga tähendas, et ilma vaktsiinipassi või haiguse läbipõdemist kinnitava tõendita riiki ei pääsenud. Olin selleks stsenaariumiks varakult valmistunud ning ootasin juba kevadel, millal saan end vaktsineerimisele kirja panna. Tahtsin olla täiesti kindel, et olen reisi ajaks vaktsineeritud ning soovitasin sama ka oma kamraadidele, et neilgi jääks piisavalt aega valmistuda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Põhja-Norra on koht, kus käies annad kalakuradile alustuseks sõrme, aga lõpuks kaotad terve käe. Ikka hoopis teine püük ja teised kalad kui Eestis! Kuna kevadel olid piirid koroona tõttu kinni ja mitmel kaaslasel jäid ära planeeritud püügid Soomes ja Rootsis, ootasime selle aasta Norra-reisi eriti pikisilmi.
Kevin Sepp võttis möödunud aasta septembri keskpaigas koroonaviiruse kiuste taas ette üle 1000 km pikkuse kalaretke polaarjoone taha Põhja-Norra Finnmarki maakonna järvedele, et tabada punase kõhu ning maitsva lihaga arktilist paaliat.
Talv oli sel aastal ilus ja lumine. Kalamehed nautisid Peipsit ja Pärnu lahte, väiksematest veesilmadest rääkimata. Millist elu elatakse aga detsembrikuus keset suurt Läänemere avavett? Järjekordne kalateaduslik ekspeditsioon viis vastamisi tormituulte ja -lainetega.
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.