Seekord vaatleme lähemalt üht väga vana ja tuntud märgade putukate klassikat, March Browni, mille kasutamine – nagu nimigi ütleb – algab Briti saartel juba märtsikuus.
Niisiis – märjad putukad või ka märjad kärbsed (ingl wet fly ). Kõigepealt tuleb mainida, et uppuvaid putukaid kui selliseid on väga erinevaid ja tohutul hulgal, kuid mitte kõiki neid ei nimetata klassikalises mõistes wet fly’deks. Viimastel on iseloomulik ülesehitus ning sellest lähtuvalt jagunevad nad laias laastus kahte suuremasse gruppi. Esiteks wet hackled ehk ilma tiivata putukad, mille pea taha on keeratud kas ühest, kahest või ka kolmest sulest koosnev sulis (ingl hackle ), ning teiseks wet winged, millel on peale sulise veel ka tiib. Klassikalises versioonis seotakse tiib sulest, ent tänapäeval kasutatakse tiiva materjalina sageli ka karva.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Talv on lendõngitsejate jaoks üsna vaikne aeg. Väljas on lumi ja miinuskraadid, kuid soodsate ilmaolude korral on võimalik jäävabast veest ka kala püüda. Eelkõige on sel ajal püügikaladeks pärast kudemist jõgedesse talvituma jäänud lõhed ja meriforellid, keeluaja lõppedes ka jõeforell. Järgnev lugu on märgade putukate klassikasse kuuluvast putukast nimega Dr Burke. See on sööt, millele tasub kindlasti tähelepanu pöörata ning talvisel ja varakevadisel ajal ka püügiaega anda.
On veebruar ning jõeforelli püügikeeld just lõppenud. Seda aega on paljud lendõngitsejad, pöidlad pihus, pikisilmi oodanud. Pöidlad pihus seepärast, et oleks sula, et jõed oleksid jäävabad ja saaks kohe püüdma hakata. Aga on veel üks ootus. Kuna enamus lendõngitsejaid peab kõige atraktiivsemaks pinnaputukaga püüki, loodetakse näha lendamas esimesi putukaid ja forelli pinnast toitumas. Esimene n-ö kevadekuulutaja, kellega juba hilistalvel kohtuda loodetakse, on kevik.
Kui hakata mõtlema, mis püügitehnikat ja millised putukaid meil aasta ringi enim kasutatakse, on nendeks paljude jaoks ilmselt nümfid ja nümfitamine. Põhjus on lihtne – nümfidega on püütavad pea kõik lendõngekalad läbi enamuse püügihooaja ning seda saab praktiseerida peaaegu kõigil veekogudel. Nii ongi paslik hooaja alguses vaadelda nümfidega püüki ning selle ilmselt kuulsaimat vormi, Czech nymphing’ut ehk Tšehhi nümfitamist, mis sisaldab endas nii putukat kui püügitehnikat.
Väljas on hiline talv ja mingeid putukaid ei paista kooruvat ega lendavat, aga ometigi käib kala vaikses jõekäärus õrnalt pinnas ja justkui võtab sealt midagi. Kuidas sellises olukorras püüda ja milliseid putukaid kasutada?
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.