• 19.07.23, 21:32

Kormoranimunade õlitamine Hiiumaal

31. märtsil anti Hiiumaa kaluritele välja load kormoranimunade õlitamiseks Käina lahes asuval Kadaklaiul ning Suurel ja Väikesel Pihlakarel. Kuidas õlitamiseni jõuti ja mismoodi see välja nägi?
Kormoranimunade õlitamine Hiiumaal
Et kõik ausalt ära rääkida, tuleks alustada sellest, et 2022. aasta märtsis tundsid Hiiumaa kalurid huvi kormoranimunade õlitamise vastu Käina lahe laidudel, sest pea viiendik Eesti kormoranipopulatsioonist pesitseb just seal. Riiklikult olulise kudeala – Käina lahe – on nad juba tühjaks söönud, mida on tõestanud ka TÜ Eesti Mereinstituudi seirepüügid. Pärast kuuajalist kaalumist andis Keskkonnaamet 2022. aasta aprillis keelduva vastuse, põhjendades seda kehtivas kaitse-eeskirjas toodud liikumispiiranguga. Samal ajal on Käina lahe – Kassari maastikukaitseala kaitsekorralduskavas kormoranimunade õlitamine eraldi tegevusena ette nähtud „juhul, kui kormoranide ohjamist ei taga looduslikud protsessid ning populatsioon ületab piirkonna loodusliku taluvuspiiri“. Käina lahes kudevate kalapopulatsioonide seisukohast on see piir ammu ületatud. Remargina tuleks öelda, et muidugi ei tõstatunud kogu teema ainuüksi Hiiumaa kalurite huvi tõttu. Pigem muutus järjest aktuaalsemaks Pärnu jõel Tindisaarte ümber kevadeti toimuv kormoranide pidulaud, mis tõi esile kogu kormoranide problemaatika.

Seotud lood

Lood
  • 10.07.24, 19:15
Kormoranidest ja munade õlitamisest
Kas kalasöödikute arvukuse kasvu õnnestub pisutki piirata?
Lood
  • 05.06.23, 11:30
Keskkonnaamet jätkab kormoranimunade õlitamise ja lindude heidutamisega
Eesti Ornitoloogiaühing vaidlustas möödunud nädalal halduskohtus valdavalt kaitsealade sihtkaitsevöönditesse antud load kormoranimunade õlitamiseks.
Lood
  • 05.06.23, 11:30
Kalurid: kormoranide ohjeldamata paljunemine ohustab Eesti loodust
Eesti rannakalureid ühendavad organisatsioonid annavad häirekella seoses kormoranide liigse paljunemisega Väinamere, Liivi lahe, Soome lahe ja Pärnu jõe ümbruses. Kalurite hinnangul on kormoranide jõuline paljunemine ohustamas Eesti kalavarusid, looduse heaolu ja kalade (eriti lõheliste ja meritindi) edukat kudemist.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele