• 18.02.25, 15:00

Mis on kahvel- ehk harkõng ja kuidas sellega püütakse?

Kahvel- ehk harkõng on meie kalameeste seas suhteliselt vähelevinud püügiriist, seevastu põhjanaabrite soomlaste käes kohtab seda üsna sageli. Millega on tegemist ja millal seda kasutatakse?
Mis on kahvel- ehk harkõng ja kuidas sellega püütakse?
  • Foto: Ralf Mae
Kust täpselt harkõng pärit on, ei ole teada, samuti see, millal niisugust püügiriista esmakordselt kasutama hakati. Et õnge juures iseenesest midagi revolutsioonilist ei ole, võib oletada, et asi ei pärine viimasest paarikümnest aastast, vaid ikka varasemast ajast. Kuna püügiriista tööpõhimõte viitab otseselt püügikiiruse optimeerimisele, võivad kaasaegse harkõnge juured ulatuda nurkapidi võistluskalastusse (aga võib-olla ka mitte). On ju ka meie Peipsi järvel kohalike poolt sikutipüügil kasutatud analoogse tööpõhimõttega (tamiili kiire lappamine) kadakast valmistatud harke, millele tamiil püügi ajal lapati.

Seotud lood

Lood
  • 20.02.25, 07:00
Sikumehe landitaktika talvisel Peipsil: kuidas valida antud püügioludesse sobiv lant
Mida teha, kui lähed nt Peipsile ahvenat püüdma, aga head eelinfot kala paiknemise ja võtu kohta viimasest ajast ei ole? Loomulikult võib vehkida päev läbi nt kolmkandiga ning loota, et kuskil ja millalgi läheb õnneks. Kes aga tahab, et tema püügitaktikas oleks rohkem loogikat ning väiksem õnne osakaal, võiks enda poolt teha võimalikult palju asju õigesti.
Lood
  • 16.01.25, 10:36
Tegija landikarp: Raimo Kummeri talvised ahvenasikud
Raimo lemmikkalaks talvisel ajal on ahven, mida talle meeldib lisaks Suur-Peipsile püüda veel ka Pärnu lahel. Esimese jääga, kui suured järved on veel lahti, aga väikesed veekogud juba kannavad, püüab Raimo meeleldi sikuga ka sisemaa karjääridel, järvedel ja jõgedel. Teie ees on Raimo talvised sikud, mis talvisel ahvenapüügil teistest rohkem püügiaega saavad või millel on lihtsalt oma lugu.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele