• 22.02.25, 15:00

Kalakaanid ei tapa, aga kurnavad kalu

Küllap on enamik kalamehi tabanud hauge, ahvenaid, forelle või ka teisi kalu, kelle peal on mõned kalakaanid. Eriti iseloomulik on see talvisel või ka kevadisel ajal, kui vesi on külm ning kalad passiivsemad. Kaanid on seljas, järelikult kala ei liigu, ütlevad kalamehed siis. Mis tegelased need kalakaanid õigupoolest on ja kas nad kujutavad kaladele ka mingisugust ohtu? Aleksei Turovski kirjutab pikemalt.
Tavaline vaatepilt talvel – haugi küljes on kalakaanid.
  • Tavaline vaatepilt talvel – haugi küljes on kalakaanid. Foto: Ralf Mae
Eesti vetes parasiteerib kaladel regulaarselt ja reeglina arvukalt üksainus liik – harilik kalakaan ehk Piscicola geometra. Loom kuulub rõngasusside hõimkonda Annelida, kaanide klassi Hirudinea, Rhynchobdellea seltsi (juba nimetus vihjab sellele, et looma neel moodustab kärsakese, kui tal on vaja tungida kala kehasse) ja Piscicolidae sugukonda.

Seotud lood

Lood
  • 04.02.25, 16:50
Kalalt saadud Anisakis simplex võib inimese organismis elada mitu kuud
Põhja-Norra kalavete külastajad kurdavad – varasemalt püügikaladest peamiselt merilutsus jt tursalistes parasiteerinud ussid ladinakeelse nimega Anisakis on nüüd aina enam levinud ka paaliatesse ja lõhedesse. Kuna tegemist on inimesele ohtliku parasiidiga, palusime teemat valgustada parasiitide asjatundjal Aleksei Turovskil.
Lood
  • 08.08.22, 10:03
Kumb oli enne – stress või parasiit?
Kunda ja Keila jõe alamjooksu lõhedel esineb palju kalahallitust, mida põhjustab parasiit nimega vesihallik. Jürgen Karvak uuris oma magistritöös, kas oomütseedist vesihallikuga (Saprolegnia) nakatumine mõjutab Atlandi lõhe (Salmo salar) noorkalade stressitaset Kunda ja Keila jões.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele